Bendrąja kalba šnekant, visa tai galima būtų įvardinti tiesiog kaip “web dizainą”, tačiau tai labai plati sąvoka. Iš esmės, kalbant apie bet kokių internetinių projektų, sistemų, skaitmeninių produktų kūrimą, būtina išskirti UX bei UI etapus ir juos kreipti ypatingai svarbų dėmesį.
UX ir UI dizainas yra du svarbūs skaitmeninių produktų ar internetinių svetainių kūrimo elementai, kurie turi įtakos vartotojų patyrimui ir sąveikai. UX dizainas yra susijęs su produkto funkcionalumu, struktūra ir naudojimo logika, o UI dizainas yra susijęs su produkto išvaizda, spalvomis, tipografija ir grafiniais elementais. UX ir UI dizaineriai bendradarbiauja, siekdami sukurti produktą, kuris būtų patrauklus, paprastas ir malonus naudoti. Štai keletas pagrindinių UX ir UI dizaino skirtumų
Verčiant iš anglų kalbos, UX yra “user experience”, UI yra “user interface”. Paprastai kalbant, tiek UX, tiek UI yra dizaino dalis. UX yra logika ir vartotojo patirtis, UI yra grafinis to atvaizdavimas. Panagrinėkime abu etapus atskirai.
UX yra vienas pirmųjų sprendimo etapų. UX dizaineris atlieka poreikių tyrimą ir pradeda prototipavimą: dėlioją struktūrą ir logiką, elementus, elementų tarpusavio sąsajas, projektuoja pradinį funkcionalumą. Ši etapo metu suprojektuojama vartotojo kelionė po visą projektą, numatant esminius “call to action” (skatinimo veikti) elementus. “Call to action” yra esminis bet kokio projekto rezultatas, t.y. ko mes tikimės iš lankytojo idealiu atveju: pirkimas, užklausos formos, kontaktų formos užpildymas, straipsnio pilnas perskaitymas ir t.t.. Projektas gali turėti ir ne vieną “Call to action”, bet turi būti išskirtas pats esminis.
UI dizaineris naudoja UX dizainerio paruoštą prototipą ir “paverčia” jį dizainu (sukuriant grafinius elementus, stiliaus gaires, interfeiso animacijas, šriftų parinkimą ir t.t.). Kitaip tariant, UI dizainerio paruoštas galutinis produktas atrodo lygiai taip pat, kaip jis atrodys suprogramuotas projekto naudotojams.
UX bei UI etapus gali atlikti ir vienas bei tas pats žmogus, jei jis turi tam visas reikiamos kompetencijas, tačiau dažniausiai šiuos etapus atlieka būtent šių sričių profesionalai. Apibendrinant galima pasakyti, kad UX ir UI dizainas papildo vienas kitą ir abu vaidina svarbų vaidmenį kuriant skaitmeninius produktus.
Suprasdami UX ir UI dizaino skirtumus, dizaineriai gali sukurti dizainus, kurie būtų ir funkcionalūs, ir estetiški.