Šabloninė interneto svetainė prieš unikalią? Kuo skiriasi ir kada kurią vertėtų rinktis?

 

Tikriausiai visi verslai, nusprendę susikurti interneto svetainę, rinkdamiesi pasiūlymus, susiduria su klausimu – o ką vis tik pasirinkti? Šabloninę (template’inę) ar unikalią interneto svetainę ar elektroninę parduotuvę? Svarbiausia suprasti kuo šie variantai skiriasi.

Kas yra šabloninė interneto svetainė?

Tai svetainė, kuri paremta jau gatavais (pilnai paruoštais) dizaino šablonais ar dizaino rėmais ir tiesiog užpildoma reikiamu turiniu. Šabloninės interneto svetainės atveju nėra kuriamas individualus UX/UI dizainas, dažnai šabloninė interneto svetainė jau būna su visu programiniu kodu ir funkcionuojanti

Kokie šabloninės svetainės privalumai?

 • Greitas kūrimas. Tokią svetainę galima susikurti palyginti labai greitai, nes nereikia projektuoti UX/UI dizaino, dažnu atveju nereikia programavimo etapo arba jo reikia itin mažai (tik pasikoreguoti patį šablono kodą)
 • Mažesnės kūrimo išlaidos. Tokios svetainės pigesnės savo kaina, tačiau gauna kokybė taip pat atitinkama

Kokie esminiai šabloninės svetainės trūkumai?

 • Ribotas individualumas. Šabloninės svetainės gali atrodyti panašios į kitas svetaines, nes jos naudoja bendrus dizaino elementus. Dažnu atveju galite aptikti praktiškai identiškus projektus, tik su skirtingu turiniu. Šabloninės svetainės turtinės teisės įprastai Jums nepriklausys, tad su tuo pačiu šablonu savo svetainę galės kurtis bet kas, tiek Jūsų tiesioginis konkurentas, tiek visiškai kitos krypties įmonė.
 • Ribotas funkcionalumas. Dažniausiai šablonai yra riboti savo funcionalumu ir pritaikymu.
 • Nepritaikymas Jūsų konkretiems verslo poreikiams. Ko gero vienas esminių tokios svetainės trūkumų yra tai, kad šabloninės svetainės atveju yra praleidžiamas (nedaromas) UX/UI etapas, kuris yra vienas svarbiausių, lemiantis projekto sėkmę. Kitaip tariant, šabloninės svetainės atveju nėra gilinamasi į konkrečius Jūsų verslo, verslo logikos aspektus, individualius poreikius, specifinius auditorijos (Jūsų kliento) poreikius ir pan.
 • Saugumas bei greitaveika. Kadangi šablonas yra skirtas „visiems gyvenimo atvejams” ir visiems verslams (tą patį šabloną gali naudoti labai skirtingų verslo šakų atstovai), jis visuomet būna prikištas daugybės failų, scriptų, įskiepių, dėl kurių itin prastėja viso projekto saugumas, greitveika bei administravimas.

Unikalios („custom”) svetainės privalumai

 • Individualumas. Unikali svetainė gali būti visiškai pritaikyta Jūsų poreikiams, verslo logikai ir specifikai.
 • Didesnis funkcionalumas. Galite susiprojektuoti ir įgyventinti bet kokius funkcionalumus, kuriuos norite, ir pritaikyti juos savo tikslams.
 • Mažesnis konkurencijos aspektas. Jūsų svetainė bus unikali ir išsiskirs iš kitų. Turtinės  teisės priklausys Jums, todėl svetainės kūrėjas negali to paties dizaino panaudoti kitiems projektams.
 • Lengvesnė plėtra. Individualiai paruošta svetainė ar bet kokia kita sistema bus lengviau vystoma, plečiama („scalable”), kai atsiras poreikis stipriai projektą išplėsti.
 • Saugumas ir greitaveika. Aišku, tai priklauso ir nuo kūrėjo kompetencijos, bet individualus projektas dažniausiai pasižymi didesniu saugumu, geresne greitaveika.

Unikalios svetainės trūkumai

 • Ilgesnis kūrimo laikas. Toks projektas užtruks ilgiau, visų pirma dėl to, kad bus projektuojamas tik Jums reikalingas web sprendimas.
 • Didesnės išlaidos. Natūralu, kad viską darant individualiai pagal Jūsų poreikius, projekto sąmata išaugs.

Kada rinktis šabloninę, kada unikalią svetainę?

Šabloninę svetainę pravartu rinktis, kai:

 • Laikas ir biudžetas yra riboti: Jei jums reikia greito ir pigaus sprendimo, šabloninė svetainė gali būti tinkamas pasirinkimas. Jūs galite pasirinkti iš daugybės paruoštų dizainų ir pritaikyti juos savo poreikiams.
 • Paprastumo reikalavimai: Jei jums nereikia sudėtingų funkcionalumų ir norite tiesiog turėti internetinį labai paprastą projektą (pvz., asmeninį tinklaraštį ar mažo verslo svetainę), šabloninė svetainė gali būti pakankamai geras sprendimas.

Unikalų projektą rekomenduojama rinktis, kai:

 • Individualumas ir unikalumas yra svarbūs: Jei jums reikia svetainės, kuri atspindi jūsų prekių ženklą, verslo asmenybę arba turi specifinius poreikius, unikali svetainė tai geriau atspindės
 • Išskirtinai sudėtingi funkcionalumai: Jei jums reikia specialių funkcijų, kurios nėra standartinėse šabloninėse svetainėse (pvz., įvairios integracijos su trečiosiomis šalimis, rezervacijų sistemos, itin sudėtinga struktūra, sudėtinga vartotojo kelionė ir t.t.), unikali svetainė gali tai įgyvendinti.
 • Itin didelė konkurencija rinkoje. Esant didelei konkurencijai, labai daug lemia išskirtinumas, tad tokiu atveju unikalus projektas gali padėti pritraukti daugiau klientų
 • Projektas planuojamas stipriai plėsti. Tarkime, el. parduotuvės atveju – jei planuojate pradėti nuo nedidelio kiekio (tarkime kelių šimtų prekių), bet planuojate ateityje stipriai išsiplėsti, tiek prekių kiekiu, tiek funkcionalumu, tarkime turėti B2B ar klientų savitarnos sistemas, integracijas su trečiosiomis šalimis (pvz, tiekėjais, sandėliu, apskaitai ir t.t.), tuomet itin svarbu tam pasiruošti itin gerus pamatus ir kokybišką projektą. Su šabloniniu projektu itin didelė tikimybė, jog pasiekus tam tikrą augimo etapą, šablonas bus nepajėgus Jūsų verslo toliau aptarnauti.
 • Projektas generuos itin didelius srautus. Tarkime, jei kalbame apie aukšto lankomumo ar didelių resursų projektus (įvairūs portalai, itin dideli el. komercijos projektai ir pan), čia beveik 100% bus reikalingas individualus projektas.

Galutinis pasirinkimas tarp šabloninės ir unikalios svetainės priklauso nuo jūsų poreikių, laiko ir biudžeto. Svarbu apsvarstyti abiejų variantų privalumus ir trūkumus, kad galėtumėte pasirinkti tinkamiausią sprendimą.

Norite pasikonsultuoti, koks projektas Jums tinkamiausias? Susisiekite

  Jūsų asmens duomenys yra renkami ir tvarkomi, siekiant įvertinti Jūsų interneto projekto poreikius ir pateikti UAB „Picture Ideas" tinkamiausią pasiūlymą. Užpildydami šią formą, Jūs sutinkate kad su mūsų "Privatumo Politikoje" aprašytomis taisyklėmis

  Lukas Gudinauskas